Završna konferencija projekta “Sanacija i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada Osojnica”

U ponedjeljak, 11. srpnja 2022. u vijećnici Općine Matulji održana je završna konferencija projekta “Sanacija i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada Osojnica”.

Završnoj konferenciji nazočili su predstavnici Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Nataša Dankić Sliepčević, Iva Jandriček, Martina Čipčić Bragadin i Ana Milutin, predstavnici Primorsko-goranske županije, općinski načelnik Vedran Kinkela, gradonačelnik Grada Opatije Fernando Kirigin, predstavnici okolnih gradova i općina Primorsko-goranske županije te predstavnici izvođača, nadzora,  projektanta.

Konferenciju je otvorila voditeljica projekta u Općini Matulji, Astra Gašparini, prezentacijom cjelokupnog projekta, pri čemu je istaknula da je odlagalište bilo u funkciji od 1968. do 2018. godine, punih 50 godina, a ukupno je u tom razdoblju odloženo preko 500.000 m3 komunalnog otpada s područja Matulja, Opatije, Lovrana i Mošćeničke Drage na preko 3,37 ha površine odlagališta. 

Ukupna vrijednost projekta iznosi 44.891.669,40 Kn, od čega je Europska unija iz Kohezijskog fonda sufinancirala projekt bespovratnim sredstvima u iznosu od 30.000.000,00 Kn, Fond zaštite okoliša i energetske učinkovitosti sufinancirao je s nešto više od 3,5 milijuna kn, a Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije učestvovalo je s 176.470,59 Kn.

Načelnik Općine Matulji Vedran Kinkela je istaknuo: “Završili smo sanaciju i zatvaranje odlagališta neopasnog otpada na Osojnici te smo napravili još jedan bitan korak u cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom u našoj općini. Navedeni projekt od izuzetne je važnosti za našu općinu, cijelu Liburniju i Primorsko-goransku županiju. Sanacijom lokacije Osojnica postignuti su ključni ciljevi projekta, a to su: zaštita tla, podzemnih voda, zdravlja ljudi, smanjenje zagađenja zraka i utjecaja na klimatske promjene. Nakon završetka svih radova na sanaciji bivšeg odlagališta otpada započinje operativna faza praćenja stanja okoliša i održavanja saniranog odlagališta kroz narednih 30 godina. Zahvaljujem svim dionicima na projektu, predstavnicima medija koji su u proteklih tri godine informirali javnost o ovom projektu i svim svojim suradnicima u Općini Matulji na uspješnom završetku projekta koji nam ubuduće osigurava kvalitetan život, očuvanje našeg okoliša te provedbu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom u našoj općini. 

Nataša Dankić Sliepčević, voditeljica Odjela za tehničku verifikaciju projekata zaštite okoliša i prirode u PT2 iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost istaknula je: “Drago nam je da smo uložili sredstva u ovaj projekt, čestitam Općini Matulji i svima koji su sudjelovali u realizaciji ovog zahtjevnog projekta. Kroz cijelo vrijeme provedbe projekta usko smo surađivali s predstavnicima Općine Matulji pa nam je izuzetno drago da smo mi kao Fond doprinijeli uspješnom završetku još jednog projekta sanacije odlagališta otpada u našoj zemlji. Upravo je zato i jedna od prioriteta Fonda i Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja bio sanirati odlagališta otpada te ih postepeno, prema utvrđenoj dinamici, zatvarati. Do sada je iz operativnih EU programa dodijeljeno već oko pola milijarde kuna te su sanirana i zatvorena 41 odlagališta otpada. U postupku sanacije je još njih tri, a Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja nedavno je objavilo i novi poziv za sanaciju vrijedan 80 milijuna kuna koji osigurani kroz Nacionalni program oporavka i otpornosti te je za očekivati da će se broj projekata još povećati.“

Na projektu su sudjelovali: izvođač radova G.T. Trade iz Splita, stručni nadzor – zajednica ponuditelja BOLD iz Zagreba i CAPITAL-ING iz Zagreba, projektant Hudec plan iz Zagreba, upravljanje i administracija projektom Karloline-KLING iz Rijeke i promidžba i vidljivost Puppis iz Rijeke.

Bitno je za naglasiti da je projekt poseban po sljedećim izazovima koji su uspješno riješeni: izgrađen je jedan od najvećih gabionskih zidova na odlagalištima otpada u RH – 18 metara visok, čak 333 metara dugačak u kojeg je ručno ugrađeno oko 5.000 m3 kamena. Ukupno je u tijelo odlagališta ugrađeno preko 111.500 m3 materijala, iskopano i premješteno 115.000 m3 otpada, a prilikom izvođenja radova otkrivena je i jama dubine 21 metar. Za vrijeme covid pandemije gradilište je osigurano i proglašeno SAFE ZONA – COVID FREE, a također treba istaknuti da je projekt obilježilo i 200 kišnih radnih dana što je znatno otežavalo izvođenje radova. 

Prilikom posjete same lokacije saniranog i zatvorenog odlagališta otpada na Osojnici, istaknuto je da su provedbom projekta ostvareni ciljevi projekta: zatvoreno i sanirano odlagalište neopasnog otpada, odnosno eliminiranje negativnih učinaka odlaganja otpada te zaštita podzemnih i površinskih voda, ljudskog zdravlja i okoliša u cjelini, kao i regeneracija zemljišta. Komunalno društvo Komunalac iz Jurdana će ubuduće brinuti i održavati navedenu lokaciju.

Fotogalerija





Opatija